Jumta Bišu Projekts – 2020


Rīgas Latviešu biedrības jumta bites ievākušas 560 kg Vērmanes liepu ziedu medus!

Rīgas Latviešu biedrība (RLB) sadarbībā ar Pilsoniskās sabiedrības attīstības fondu jau trešo gadu uz RLB nama jumta uz Vērmanes dārza liepu ziedēšanas laiku izvieto medus bišu saimes – RLB jumta bites.
Šogad RLB namu apdzīvoja 20 bišu saimes, kas bija izvietotas gan uz RLB nama jumta, gan uz Zelta zāles un Baltās zāles balkoniem, un no 15.jūnija līdz 23.jūlijam čakli strādāja vācot medu Rīgas centrā.
23.jūlijā notika Jumta bišu stropu atvēršanas svētki– Latvijas Biškopības biedrības (LBB), Latvijas Dabas fonda (LDF) un Rīgas Latviešu biedrības bišu saimju ievāktā Vērmanes dārza liepu medus izsviešana un degustācija, lai noskaidrotu gardākā medus un raženākā medus ienesuma ieguvējus.
Svētku viesi piedalījās Jumta bišu stropu medus rāmīšu atvākošanā un medus sviešanā kopā ar biškopjiem Kārli un Andri Bolmaņiem, mielojās ar latvju našķi – medus maizi ar lauku pienu, ko bija sarūpējuši Latvijas Maiznieku biedrība un Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe”, piedalījās RLB Folkloras komisijas vainagu vīšanas un siena leļļu izgatavošanas darbnīcās, baudīja RLB Folkloras komisijas muzikantu “Latvju danči” un RLB senjoru kora “eReLBe” priekšnesumus, un, galvenais – degustēja Jumta bišu stropu sacensību dalībnieku medu un balsoja par gardāko.
Degustācijā medus paraugi tika šifrēti, lai iegūtu objektīvu medus garšas vērtējumu. Lai gan Jumta bišu stropi bija izvietoti viens otram blakus, katra bišu stropa medus garša atšķīrās. Pēc svētku viesu balsojuma gardākā medus nomināciju ieguva medus Nr.2 – Rīgas Latviešu biedrības medus!
Raženākā medus ienesuma nomināciju ieguva biškopības nozares profesionāļi – Latvijas Biškopības biedrība, kuras stropa bites bija ievākušas 45,34kg medus! Latvijas Dabas fonda bišu saimes ienesums – 36,36 kg medus, bet Rīgas Latviešu biedrības bites bija ievākušas 31,67 kg gardā liepu ziedu medus.
Kopā 20 RLB jumta bišu stropi šogad liepu ziedēšanas laikā ir savākuši 560 kg medus!
RLB Jumta bišu projekta mērķi ir:

► radīt pozitīvu noskaņojumu un gaisotni sabiedrībā, aicinot sabiedrību domāt zaļi un “ārpus rāmjiem” pašā Rīgas sirdī

► popularizēt pasaulē pazīstamo pilsētu dravniecību (urban beekeeping)

► veikt ievāktā medus analīzes

► mācīties no bitēm čaklumu, darbīgumu un saliedētību, ko varētu novēlēt Latvijas sabiedrībai kopumā